معرفی رشته کاردانی حرفه ای حقوق شورای حل اختلاف

مقدمه:

یکی از سیاست های مهم نظام جمهوری اسلامی ایران عبارت است از سپردن امور به مردم در این میان شوراها جایگاه ویژه ای در آموزه های اسلامی و نیز قانون اساسی دارد. واگذاری امور اجتماعی به شوراها امکان استفاده از نیروی عظیم مردمی و بهره گیری از خرد جمعی در حل مسائل و مشکلات را فراهم می کند. یکی از شئون اجتماعی قابل واگذاری به شوراها را می توان رسیدگی به اختلافات، منازعات و دعاوی جزئی به شمار آورد. اعضاء شوراهای حل اختلاف با استفاده از اطلاعات محلی، صنفی و شناختی که نسبت به اصحاب دعوی دارند و نیز با عنایت به اعتبار و نفوذی که در میان مردم دارند می توانند در خصوص صلح و سازش اصحاب دعوی و نهایتاً حل و فصل منازعه کمک مؤثر نمایند. افزایش سطح علمی و مهارتی این اعضاء موجب ارتقاء توانمندی و کارآمدی آنان خواهد شد.

تجربه چند سال فعالیت این شوراها نشان می دهد که اولاً وجود این نهاد مدنی نقش چشم گیری در کمک به دستگاه قضایی برای رسیدگی به دعاوی داشته است. ثانیاً میزان موفقیت شوراها تا حدود زیادی به دانش حقوق کارکنان و توانایی و مهارت آنها در رسیدگی ها و ایجاد صلح و سازش میان اصحاب بستگی دارد، این دانش و مهارت باید با برگزاری دوره های آموزش کوتاه مدت و مقطعی ایجاد شود.

 

تعریف و هدف:

دوره کاردانی حرفه ای حقوق-گرایش شورای حل اختلاف عبارت است از مجموعه ای از دروس که با هدف شناخت فلسفه و ماهیت شوراهای حل اختلافات و شرح وظایف، حدود صلاحیت و نحوه رسیدگی آنها به دعاوی و اختلافات و چگونگی اتخاذ تصمیم و اجرای آن طراحی شده است. ارائه این دوره به روش پودمانی در کنار روش ترمی، امکان تنوع در روش اجرای دوره و نهایتاً شرکت افراد بیشتری در این آموزش ها را فراهم می کند.

 

ضرورت و اهمیت:

ده ها هزار نفر اعضای شوراهای حل اختلاف در سطح کشور به امور محوله در رابطه با دعاوی و اختلافات مردم می پردازند به گونه ای که بخش عظیمی از پرونده های دادگستری اکنون در این شوراها مورد رسیدگی قرار می گیرد آشنایی این افراد با کلیات حقوق، اصطلاحات حقوقی، آیین رسیدگی های کیفری و مدنی از ضروریات گریزناپذیر است تردیدی وجود ندارد که افزایش دانش حقوقی و مهرت قضایی و آموزش شیوه های میانجیگری نقش موثری در کارایی و کارآمدی اعضاء شوراهای حل اختلاف دارد.

 

قابلیت ها و مهارتهای مشترک فارغ التحصیلان:

الف-گزارش نویسی و مستند سازی

ب-ارائه گزارش نتایج کار وجریان فعالیت ها( presentation )         

پ-انجام کار گروهی

ت- طبقه بندی و پردازش اطلاعات

ث- بهره گیری از رایانه

ج- برقراری ارتباط موثر در محیط کار

چ- سازماندهی و اداره کردن افراد تحت سرپرستی و آموزش آنها

ح- خودآموزی و یادگیری مستمر در راستای بالندگی شغلی

خ-ایجاد کسب و کارهای کوچک و کارآفرینی

د-رعایت اخلاق حرفه ای و تنظیم رفتار سازمانی

ذ-اجرای الزامات بهداشت ،ایمنی و محیط زیست (HSE)

ر-تفکر نقادانه و اقتضایی

ز-خلاقیت و نوآوری

 

قابلیت ها و مهارتهای حرفه ای فارغ التحصیلان:

 • شناخت انواع دعاوی و اختلافات و شیوه های عملی صلح و سازش در شورای حل اختلاف و سایر مراجع
 • تنظیم صورتجلسات و اوراق قضایی از قبیل: اخطار و احضار، نوشتن مکاتبات اداری، استعلام ها، نمایندگی ها و نیابت ها و... در شورای حل اختلاف و سایر مراجع
 • انجام وظایف دفتری در شورای حل اختلاف از قبیل ثبت دادنامه، ثبت اندیکاتور و ثبت اوراق قضایی
 • تنظیم اوراق قضایی مختلف و پرونده های مربوط در شورای حل اختلاف و سایر مراجع
 • ابلاغ اوراق قضایی به اصحاب دعوا، شهود و مطلعین و نحوه اجرای حکم در شورای حل اختلاف و سایر مراجع
 • تنظیم اوقات دادرسی و تعامل با ارباب رجوع، ارتباط منطقی با مجموعه کارکنان، ابلاغ دستورات به اشخاص، تهیه پیش نویس مکاتبات در شورای حل اختلاف و سایر مراجع

 

مشاغل قابل احراز:

 • منشی شورای حل اختلاف
 • دبیر شورای حل اختلاف
 • ثبات شورای حل اختلاف
 • بایگان شورای حل اختلاف
 • کمک کارشناس حقوقی
 • متصدی امور دفتری و بایگانی

 

ضوابط و شرایط پذیرش دانشجو: (رشته تحصیلی دیپلم- گواهی سلامت)

 • داشتن مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه
 • داشتن شرایط عمومی تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور

 

طول و ساختار دوره:

دوره کاردانی حرفه ای مبتنی بر نظام واحدی و متشکل از مجموعه ای از دروس نظری و مهارتی است و با توجه به قابلیت ها و مهارت های مشترک و حرفه ای به 2 بخش «آموزش در مرکز مجری» و «آموزش در محیط کار» تقسیم می شود. مجموع واحدهای هر دوره بین 68 تا 72 واحد و مجموع ساعات آن 1750 تا 2100 ساعت می باشد که در طول حداقل 2 و حداکثر 3 سال قابل اجرا است. این دوره به دو روش نیمسالی و پودمانی اجرا می شود.

 

1.آموزش در مرکز مجری:

بخش آموزش در مرکز مجری شامل 63 تا 67 واحد، معادل 1250 تا 1550 ساعت است.

هر واحد نظری معادل 16 ساعت، هر واحد آزمایشگاهی معادل 32 ساعت، هر واحد کارگاهی و پروژه معادل 48 ساعت است. در موارد خاص دروس آزمایشگاهی و کارگاهی یک واحدی را می توان به ترتیب 48 و 64 ساعت در نظر گرفت.

2.آموزش در محیط کار:

این بخش از آموزش عبارت است از مجموعه فعالیت هایی که دانشجو به منظور تسلط عملی و درک کاربردی از آموخته های خود در آغاز، حین و پایان دوره تحصیلی، در محیط کار واقعی انجام می دهد. این بخش شامل یک درس کاربینی و 2 درس کارورزی در مجموع به میزان 5 واحد، معادل 512 ساعت است. هر واحد کاربینی معادل 32 ساعت و هر واحد کارورزی معادل 120 ساعت می باشد.

© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه جامع علمی - کاربردی، مرکز استانداری تهران می باشد. طراحی و توسعه: گروه مهندسین وب اندیش